V podstatě by se dalo říci, http://www.autorske-pravo.info/kolektivni-dilo že všechno co si uvaříme nebo vytvoříme vlastní silou, tak že je to o něco lepší, než to kupované. Přirozeně, pokud se dílo podaří a chutná. Jenomže díky tomu, že není mnoho volného času, tak většinou nic jiného nezbývá, než mezi večerním maratonem a rodinnými povinnostmi, zkrátka sáhnout po polotovarech. Dokonce si můžeme všimnout, že se v regálech obchodů začala objevovat platíčka, na kterých jsou vyskládané klíčky. Nejčastěji mungo klíčky, ale někdy se naleznou i jiné poklady. Je to nejrychlejší možnost, jak získat tento výživný produkt. Jde to ale také úplně jinak a klíčky si lze vypěstovat. Navíc čerstvější stejně nikde v nákupním středisku nepořídíme.
Červená je také dobrá
Výhodou domácího pěstování klíčků je nejen jejich čerstvost, ale také možnost pěstování různých druhů plodin. Většinou jsme zvyklí, že klíčící semínka jsou zelená nebo žlutavá. Ale pozor červená v tomto případě neznamená stop. Můžeme totiž pozorovat klíčení semínek, která se začnou rýsovat s červenými stonky. Je něco špatně? Ne vůbec ne, červená barva je zcela správná, jelikož nám začala klíčit červená řepa nebo ředkvička. Obě dvě jsou chutné a v podstatě, i když jsou tak malé a křehké, tak chutnají po zralých plodech. Zkrátka potenciál řepy nebo ředkviček rozhodně nezapřou. Dokonce v případě ředkviček, když si vezmeme jednu polévkovou lžíci klíčků, tak se to vyrovná takovému množství vitamínů a minerálů, jako bychom snědli 30 kusů klasicky zralých plodů.
Ve třech krocích je za pár dní naklíčeno:
- Semínka je třeba zakoupit ve specializované prodejně, abychom měli jistotu, že jsou určena na klíčení nebo na sadbu. Poté je na určitou dobu namočit, záleží na velikosti a druhu rostliny.
- Když jsou po nějaké době řádně vykoupány, tak je čas na propláchnutí, čímž se odstraní všechny případné nečistoty.
- Pořádně nechat okapat a poté se jim budeme věnovat již jen 2x denně, kdy je budeme lehce zavlažovat. Za pár dnů se nám odmění zdravými a čerstvými klíčky.