Jestli jste zastánci letního koupání možná už máte na zahradě bazén. Kdo má raději koupel v přírodě, může si vybudovat přírodní koupací jezírko. Zahrada pro vybudování jezírka musí být dostatečně veliká. Koupací jezírko má nespočet výhod. Budete mít k dispozici kdykoli koupací plochu pouze pro sebe a vodu není nutné udržovat chemií v čistotě. Výběr velikosti jezírka je čistě na vás.
Volbu ovlivní velikost prostoru, který máte k dispozici. Záležet bude i na tom jestli koupací jezírko budete používat pouze k osvěžení, jako koupaliště pro děti nebo si rádi zaplavete. Než se do vlastní výstavby pustíte zvažte ještě, zda vám nebude více vyhovovat komfortní koupání v bazénu. V koupacím jezírku si nepřihřejete vodu jako v bazénu a obtěžovat vás mohou vodní živočichové. Na druhou stranu ušetříte za nákup filtrace i za elektrickou energii, která je k provozu bazénu nezbytná. V přírodním jezírku vám jako přírodní filtrace poslouží rostliny, kameny nebo písek. Jestli patříte mezi méně zručné osoby, nechte raději jezírko vybudovat od odborníků. Pokud si chcete vystavět vodní plochu sami, nastudujte si nejdříve informace.
Stavba jezírka má svá pravidla. Je nutné, abyste dokázali jezírko zbudovat tak, aby jste měli ke koupání čistou vodu. Při osazování břehů vybírejte vodní rostliny, které mají čistící schopnosti. Při nevhodném výběru vám rostliny budou vodu zakalovat, ve které se budou množit nežádoucí bakterie. Nevybírejte příliš invazivní rostliny. Některé druhy, například orobinec nebo šípatka bahenní se vám během několika týdnů nepříjemně rozrostou. Podaří-li se vám správný výběr rostlin, nemusíte do koupacího jezírka více zasahovat. Příroda si poradí sama. Rostliny sázejte podle hloubky vody. Některé ocení mělčinu jiné naopak ke zdárnému růstu potřebují vyšší vodní sloupec. Přizpůsobte břehy jezírka a vybudujte pozvolný vstup.