Céčko – když se řekne sirup z černého rybízu, napadne vás jistě kopa zdraví prospěšných věcí. Posiluje to a tamto, podporuje tamto a tamto, a je prostě zdravý, tedy pokud to není chemický koktejl s rafinovaným cukrem, dochucovadly, barvivy a konzervanty. Máme-li být konkrétní, měli bychom u černého rybízu začít s vitamínem C. Je to látka, kterou si naše tělo nedokáže samo vytvářet, a musíme jej pravidelně dodávat ve stravě. O tom, co dokáže deficit tohoto vitamínu v těle, se přesvědčili již námořníci u nemoci zvané kurděje, a máte-li možnost si dopřát šípkový čaj nebo plody černého rybízu třeba v podobě sirupu, nemusíte shánět kvůli „céčku“ ani citrusové plody.
Je tam i rutin – rutin je látka, která má významný vliv na kvalitu krevních tepen, žil i drobných vlásečnic. Říká se mu také vitamín P. Vyskytuje se v hojné míře například v semenech pohanky a jeho dobrým zdrojem je i černý rybíz. Tím, že zpevňuje cévy a stará se o jejich pružnost a odolnost vůči poškození, pomáhá v celém těle komplexně, tedy na všech místech, kam proudí okysličená krev. Jinými slovy působení rutinu je důležité pro fungování celého organismu a je to především preventivní záležitost, která se stará o to, abychom předčasně neumírali díky špatnému krevnímu zásobování vnitřních orgánů krví a živinami.
Provitamín A – jeho účinky byly prozkoumány již před mnoha lety a je to spolu s vitamíny B, C a D nejdůležitější organická sloučenina, kterou lidské fyzické tělo potřebuje pro každodenní fungování. Naštěstí je v přírodě bohatě zastoupen v ovoci a zelenině, tedy v podstatě všech chutných a výživných plodech, které známe a pravidelně bychom je měli konzumovat. Možná víte, že vitamínem A se lze předávkovat, to ovšem platí pouze pro čistý vitamín A, získaný např. z medvědích jater, ten by vás v nadměrném množství mohl opravdu usmrtit, ale neplatí to pro provitamín A v zelenině a ovoci. Tělo si z něj vitamín A samo syntetizuje v potřebném množství.